Întrebare · TVA
Care este plafonul pentru TVA la încasare în 2026?
Plafonul pentru TVA la încasare este de 5.000.000 lei între 1 martie și 31 decembrie 2026 și de 5.500.000 lei de la 1 ianuarie 2027. Până la 28 februarie 2026 a fost de 4.500.000 lei. Ca să aplici sistemul în 2026, cifra de afaceri din 2025 nu trebuie să fi depășit 4.500.000 lei, iar cea din 2026 nu trebuie să treacă de 5.000.000 lei.
- Verificat pe Codul fiscal în vigoare
- Exemplu calculat, cu contul 4428
- Pașii din SAGA
Actualizat la · valabil în 2026
Plafonul pentru TVA la încasare, pe perioade
Plafonul a fost ridicat prin OUG nr. 8/2026 (Monitorul Oficial nr. 147 din 25 februarie 2026), care a modificat art. 282 alin. (3) din Codul fiscal de la 1 martie 2026.
| Perioada | Plafonul | Baza legală |
|---|---|---|
| până la 28 februarie 2026 | 4.500.000 lei | forma veche a art. 282 alin. (3) |
| 1 martie – 31 decembrie 2026 | 5.000.000 lei | art. 282 alin. (3) lit. a) |
| de la 1 ianuarie 2027 | 5.500.000 lei | art. 282 alin. (3) lit. b) |
Ce înseamnă TVA la încasare, pe înțeles
În regimul obișnuit, TVA se datorează statului în luna livrării, chiar dacă clientul plătește peste trei luni. Cu TVA la încasare, TVA devine exigibilă abia când încasezi banii, integral sau parțial. Până atunci stă în contul 4428 „TVA neexigibilă”.
Reversul: și tu deduci TVA de la furnizori abia după plată (art. 297 alin. (3); excepții: achizițiile intracomunitare, importurile, taxarea inversă), iar clienții tăi deduc TVA tot la plată (art. 297 alin. (2)). Factura poartă mențiunea „TVA la încasare” (art. 319 alin. (20) lit. p)).
TVA la încasare în 2026: condiții
- Ești înregistrat în scopuri de TVA și ai sediul activității economice în România.
- Cifra de afaceri din 2025 nu a depășit 4.500.000 lei, plafonul anului 2025. O firmă cu 4.800.000 lei în 2025 nu poate intra în sistem în 2026.
- Cifra de afaceri din 2026, la data opțiunii, nu a trecut de 5.000.000 lei (de 4.500.000 lei, în ianuarie și februarie).
Nu contează cifra de afaceri din bilanț: se adună livrările și prestările taxabile și/sau scutite, plus operațiunile cu locul în străinătate (art. 282 alin. (3^1)). Nu pot aplica sistemul grupurile fiscale unice și firmele nestabilite în România, iar taxarea inversă, operațiunile scutite, regimurile speciale și vânzările către afiliați rămân pe regulile generale (art. 282 alin. (4) și (6)).
Intrarea și ieșirea din TVA la încasare: notificări și termene
Notificarea se face prin declarația de mențiuni: pentru o firmă, formularul 700 (electronic) sau 010.
- Intrarea. Notificare până pe 20 inclusiv a lunii dinaintea perioadei fiscale de la care aplici (art. 324 alin. (12)). De exemplu, până la 20 noiembrie 2026, ca să aplici de la 1 decembrie 2026 (decont lunar) sau de la 1 ianuarie 2027 (decont trimestrial). Dacă l-ai aplicat și anul trecut, fără depășire, continui tacit.
- Ieșirea obligatorie. Când treci în 2026 de 5.000.000 lei, notificare până pe 20 inclusiv a lunii de după perioada fiscală a depășirii; aplici sistemul până la sfârșitul perioadei fiscale următoare (art. 324 alin. (14), art. 282 alin. (5)).
- Ieșirea prin opțiune. Notificare între 1 și 20 ale lunii, dar nu în primul an în care ai optat; ieși din prima zi a perioadei fiscale următoare.
- Regula tranzitorie. Cine aplica sistemul și a trecut de 4.500.000 lei în ianuarie sau februarie 2026, fără să treacă de 5.000.000 lei, nu e radiat din registru; pentru februarie nici nu depune notificarea (art. 9 din OUG nr. 8/2026).
Fără notificarea de ieșire, ANAF te radiază din oficiu, iar din data la care trebuia să ieși până la radiere datorezi TVA după regulile generale, cu dobânzi și penalități de întârziere. Registrul celor care aplică TVA la încasare e public pe site-ul ANAF.
Exemplu: o factură cu TVA la încasare și contul 4428
Exemplu · Alfa Exemplu SRL, decont lunar
Alfa Exemplu SRL a avut în 2025 o cifră de afaceri de 4.300.000 lei și aplică TVA la încasare. La 30 septembrie 2026 are 4.700.000 lei: cu plafonul vechi ar fi trebuit să iasă din sistem, cu cel nou rămâne.
Pe 20 octombrie 2026 vinde mărfuri către Beta Exemplu SRL: 10.000 lei plus TVA 21% de 2.100 lei, total 12.100 lei. Beta plătește prin bancă pe 10 decembrie 2026; data încasării e cea din extras (Normele metodologice, pct. 26 alin. (10)). Cei 2.100 lei intră în decontul pe decembrie, nu pe octombrie.
Cu două plăți de câte 6.050 lei, în noiembrie și decembrie, TVA exigibilă ar fi de 1.050 lei pe lună (6.050 × 21 / 121).
| Data | Operațiunea | Formula | Lei |
|---|---|---|---|
| 20.10.2026 | Alfa: factura, venitul | 4111 = 707 | 10.000 |
| 20.10.2026 | Alfa: factura, TVA neexigibilă | 4111 = 4428 | 2.100 |
| 10.12.2026 | Alfa: încasarea | 5121 = 4111 | 12.100 |
| 10.12.2026 | Alfa: TVA devine exigibilă | 4428 = 4427 | 2.100 |
| 20.10.2026 | Beta: marfa și TVA neexigibilă | 371 = 401 · 4428 = 401 | 10.000 · 2.100 |
| 10.12.2026 | Beta: plata și deducerea | 401 = 5121 · 4426 = 4428 | 12.100 · 2.100 |
Ieșirea din sistem, în același exemplu. Dacă la 30 noiembrie 2026 Alfa ar ajunge la 5.080.000 lei, depune notificarea până la 20 decembrie 2026, aplică sistemul până la 31 decembrie 2026, iar din 1 ianuarie 2027 trece la regulile generale. În 2027 nu poate reveni, pentru că a depășit plafonul anului 2026.
TVA la încasare în SAGA: ce verifici
- Configurarea. În Configurare societăți alegi modul de plată a TVA „TVA la încasare”; bifa „TVA I” din antetul facturii se poate pune automat de acolo.
- Încasarea. Factura validată primește încasarea în Jurnalul de bancă sau în Registrul de casă, asociată în panoul Detalii; la TVA la încasare, SAGA nu salvează încasarea dacă nu e asociată corect, iar Reglare din Situație clienți/furnizori nu repară ulterior aceste facturi.
- Stornarea. Cu butonul Storno din factura inițială, asociată înainte de validare. Cota rămâne cea a facturii inițiale (art. 282 alin. (10)).
- Închiderea TVA. Note de reglare 4428 neașteptate la Închidere lună › Închidere TVA arată, de regulă, asocieri greșite: corectezi legăturile, nu nota, și refaci închiderea.
Dacă o factură pare neplătită deși clientul a plătit, vezi de ce apare factura neachitată în SAGA. Vezi și ghidul de lucru în SAGA WEB, pas cu pas.
Greșeli frecvente
- Uiți notificarea la depășire. Urmează radierea din oficiu și TVA după regulile generale, cu dobânzi și penalități.
- Deduci prea devreme. De la un furnizor cu TVA la încasare deduci doar după plată; verifică-l în registrul ANAF.
- Legi încasarea pe altă factură decât cea plătită. La cote diferite, de exemplu 19% și 21%, TVA exigibilă iese greșit și apar note de reglare 4428.
- Ignori compensările. Compensarea, cesiunea de creanțe și plata în natură sunt tot încasări (Normele metodologice, pct. 26 alin. (7)–(9)).
Baza legală, valabilă în 2026
- Codul fiscal (Legea nr. 227/2015): art. 282, 291, 297, 319 și 324.
- OUG nr. 8/2026: art. 6 pct. 38–44 și art. 9.
- Codul fiscal cu Normele metodologice (HG nr. 1/2016), pct. 26.
- Materialul ANAF despre intrarea și ieșirea din sistem în 2026 (9 martie 2026).
- OMFP nr. 1802/2014: conturile 4427 și 4428.
Pe scurt
După ce TVA trece din 4428 în 4427, la sfârșitul lunii urmează regularizarea TVA, cu 4423 sau 4424.
Întrebări frecvente
Care este plafonul pentru TVA la încasare în 2027?
De la 1 ianuarie 2027 plafonul este de 5.500.000 lei. Ca să aplici sistemul în 2027, cifra de afaceri din 2026 nu trebuie să fi depășit plafonul prevăzut pentru 2026.
Până când poate rămâne TVA neîncasată în contul 4428?
Art. 282 nu prevede un termen-limită: TVA devine exigibilă la încasarea integrală sau parțială. Dacă factura nu se mai poate încasa pentru că clientul a intrat în faliment, TVA neexigibilă aferentă se anulează (art. 282 alin. (10) lit. d) și art. 287 lit. d)).
Cum deduce TVA cine cumpără de la o firmă cu TVA la încasare?
Deducerea se amână până la plata facturii (art. 297 alin. (2)): TVA stă în 4428, iar la plată se înregistrează 4426 = 4428.
Ce cotă aplic la o factură cu TVA 19% încasată în 2026?
Dacă livrarea a avut loc până la 31 iulie 2025, cota rămâne 19%: la TVA la încasare contează cota de la livrare, nu de la încasare (art. 291 alin. (5)). La o factură sau un avans de dinaintea livrării se aplică cota de la emitere, respectiv de la încasarea avansului, regularizată la cota de la livrare dacă între timp s-a schimbat (art. 291 alin. (6)).
AI SAGA este un produs independent. Nu este afiliat cu SAGA Software S.R.L., producătorul programului SAGA, și nu este aprobat de aceasta; SAGA este marca înregistrată a titularului ei.